pozytywniej

Zbyt często w życiu myślimy o tym, co nam nie wychodzi a zdecydowanie zbyt rzadko o tym, co idzie dobrze. I nie jest to w dobie XXI wieku specjalnie zaskakujące- zewsząd zalewani jesteśmy informacjami o konfliktach, katastrofach, epidemiach. Media nakręcają spiralę strachu, karmiąc nas coraz to bardziej sensacyjnymi doniesieniami. Nie trudno nimi przesiąknąć… Problem w tym, że skupianie się na zdarzeniach negatywnych przygotowuje grunt pod lęki i depresje. Nie sądzę, by komukolwiek z tu obecnych na podążaniu w tym kierunku zależało, postanowiłam więc pierwszy tegoroczny wpis poświęcić na podanie przepisu, który może pomóc odczarować to błędne koło pesymizmu;)

Ćwiczenie, o którym chcę Wam dziś napisać, nic nie kosztuje a może naprawdę wiele zmienić. Może na przykład uczynić ten rok lepszym- jeśli solidnie się za nie zabierzesz i będziesz je konsekwentnie wykonywać to sukces gwarantowany:) Wystarczy zeszyt i długopis, niezbędna też będzie Twoja głowa. To wszystko.

Na czym polega? Najkrócej rzecz ujmując- na tropieniu dobrych wiadomości 🙂 W swoim magicznym zeszycie zapisuj, co dobrego zdarzyło się:

1. Tobie,

2. w Twoim mieście,

3. w Twoim państwie,

4. na świecie.

Podobno Wiktor Osiatyński zadaje to ćwiczenie swoim studentom jako zadanie domowe na weekend;) Mi spodobało się bardzo i również zamierzam je wykonywać- codziennie mogę nie znaleźć czasu, ale raz w tygodniu znajdę go, choćby nie wiem co;) Można je wykonywać tak w zeszycie, jak i na komputerze, ważne jednak, by mieć fizyczny zapis. Nawet, jeśli na początku będzie Tobie ciężko- nie zrażaj się. Trening czyni mistrza, czego w swojej książce „Pełnia życia” dowodzi Martin E. P. Seligman (to taki światowy „guru” w dziedzinie psychologii pozytywnej”). Wprawdzie jego wersja ćwiczenia zakłada poprzestanie na tym, co dobrego przydarzyło się nam samym (każdego dnia przed snem zapisujesz 3 rzeczy, które w tym dniu poszły Tobie dobrze i dodajesz, dlaczego poszły dobrze), cel jest jednak jeden i ten sam. Szczęście! Przekierowanie myślenia na lepsze tory stało się za sprawą tego prostego zadania udziałem tak wielu osób, że nie ma opcji, by nie udało się Tobie! I mnie;)

161H

 Przyszedł mi do głowy jeszcze jeden pomysł:) Nic tak nie motywuje człowieka jak wspólne działanie;) Co powiecie na to, by dzielić się dobrymi zdarzeniami? Niekoniecznie wszystkimi- tylko tymi, którymi dzielić się chcecie. Możesz to zrobić tutaj- w komentarzach, na facebookowym profilu Planety, lub przesłać dobre wiadomości na mój mailowy adres: kopinskak@gmail.com. Chętnie poczytam o tym, co dobrego dzieje się w Twoim życiu, mieście, w naszym kraju. Serwisy informacyjne o dobrych wiadomościach traktują naprawdę rzadko i nie lada sztuką jest takie wiadomości odnaleźć…

Psychologia pozytywna ma moc! Mocno zachęcam, byś wypróbowała/ wypróbował ją na sobie:)

K.

  One thought on “pozytywniej

  1. agata
    7 stycznia 2015 o 11:19 am

    Dzisiaj dostałam propozycję współpracy! To bardzo dobra woadomosc☺

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: