czym jest dla Ciebie?

Rozentuzjazmowana siadam dziś do pisania, będzie zabawa więc moje wewnętrzne dziecko cieszy się, macha rączkami i nóżkami, skacze z radości i chce się w to bawić!!!

Czym jest dla Ciebie Polska? – przeczytałam pytanie i odpowiedzi zaczęły zalewać mój ledwie co przebudzony umysł w ilościach nieprzeciętnie wielkich jak na poranek dnia świątecznego, trwało to jednak dość krótko, mianowicie do tego momentu, gdy przeczytałam, że należy temat zamknąć w pięciu odpowiedziach. Trochę się pobuntowałam, że jak to? Tylko pięć? Mój kraj, taki piękny, kocham tu setki smaków, tysiące miejsc i miliony drobiazgów, a w zadaniu mam wybrać tylko tych pięć, najważniejszych… Nie jest łatwo ale damy radę;)

1. Polska to kamienica w Gnieźnie

W niej wszystko miało swój początek. Moje pierwsze miejsce na ziemi, wyjątkowe, jedyne takie… Schody nigdzie indziej nie skrzypią w taki sposób, naprawdę:) Ale ta kamienica, to coś znacznie więcej niż budynek- to Dom przez największe D, Rodzina przez gigantyczne R i ciepło, duuuuużo ciepła. To kaktusy Dziadka, których jako urodzona humanistka nigdy nie mogłam zliczyć;), kanapki z twarogiem, pomidorkiem i cebulą przygotowywane przez najukochańszą Ciocię na świecie, to Przyjaciele za ścianą i wygłupy wspominane przez nas po dziś dzień. To moje tęsknoty za tymi, którzy odeszli, a z pewnością byli z gatunku tych niezastąpionych…

2. Polska to zapach lata

Wyjątkowy, inny o poranku, inny z wieczora. Intensywny, sielski, budzący mnóstwo pięknych skojarzeń i gdyby sprzedawali go w jakimś sklepie to kupowałabym codziennie;) Tak kocham.

3. Polska to puszcza

Przez wiele lat Goleniowska, teraz głównie Kampinos. To spacery, jogging, rowerowe wyprawy. Randki 🙂 Wielogodzinne włóczęgi z psem, konie, sarny, jelenie i niezliczone ptasie koncerty. To radości, smutki, to czasem także strach. I wielkie piękno.

4. Polska to regionalne smaki

Najbliższe mojemu sercu te rodem z Wielkopolski. Dziś rogale marcińskie, tydzień temu czernina, kaczka z czerwoną kapustą i pyzami. To właśnie smaki dzieciństwa, najlepsze te prosto z kuchni mojej Babci, tak krótko mogłam się nimi cieszyć ale wspominać będę już zawsze. To gołąbki! Bezkonkurencyjnie wygrywają te robione przez Mamę i jeszcze jej kluski z makiem na Wigilii, od których minimum dwa kilo na plusie po każdych świętach;) To oscypki, po które przy każdym pobycie w Tatrach pukam do zaufanej bacówki i wiele, wiele innych, niepowtarzalnych.

5. Polska to zmiany

Ile ma wspólnego dzisiejsza rzeczywistość z tą z lat osiemdziesiątych? Mało, bardzo niewiele… Na przestrzeni mojego życia zmieniło się tyle, że sama nieraz łapię się za głowę. Niech zmienia się dalej, to lubię;)

Tyle rzeczy pominęłam, choć polskie, uwielbiane! Nie wspomniałam o Bałtyku moim ukochanym, o Wilanowie, Łazienkach i spływie Dunajcem… Nie sposób zmieścić wszystkiego, zapewniam;)

No właśnie, teraz Twoja kolej:) Do zabawy zapraszam każdego- można poprzestać na napisaniu pięciu odpowiedzi bez ich rozwijania, jak wolisz. Można pisać w komentarzach, na facebookowym profilu Planety, można na priv. Wśród wszystkich odpowiedzi rozlosuję nagrodę, a będzie nią fantastyczna książka, która (mam nadzieję) pomoże zwycięzcy odkrywać nieznane dotąd zakątki naszego pięknego kraju:)

Na Wasze odpowiedzi czekam do piątku, 14 listopada b.r.

Miłej zabawy!!!

  One thought on “czym jest dla Ciebie?

 1. Klaudia S.
  13 listopada 2014 o 8:40 pm

  zainspirowałaś mnie Kasiu….. i skłoniłaś do refleksji…..a więc czym dla mnie jest Polska?

  1. Bałtyk!

  Morze, ogrom wody po horyzont, molo, promenada, zachody słońca….mam taki zaszczyt, że to po prostu mój dom….stąd pochodzę i tu zawsze, w każdym wypadku i w każdych okolicznościach mogę wrócić i wracam..

  2. Warszawa

  Stolica, największe miasto naszego kraju…jak głupia i piękna kobieta – kapryśna, trudna i przewrotna, ale oszałamiająca swoim urokiem i potrafi skraść serce;-). Najtrudniejsza do zdobycia, najbardziej wymagająca, ale też najwięcej satysfakcji oferująca w zamian…..

  3. Ludzie

  Ludzie :szeroko – moi rodacy, którzy po latach ciemnoty i paraliżu nadrobili, wykształcili się, są ambitni i doceniani w Europie; jestem z nich dumna.
  Ludzie: w węższym ujęciu – „moi ludzie” :-)))czy w Warszawie czy nad morzem… rodzice, rodzeństwo i przyjaciele i ich dzieciaki:-) „moje dzieciaki” 😉 dzielni, pracowici, odważni i wyluzowani 😉 po prostu „moi ludzie”

  4. Wolność

  Podstawy wolność obywatelskich traktujemy jako standard, ja mam na myśli wolność bycia u siebie, we własnym kraju, gdzie nikt cię nie dyskryminuje, nie szykanuje za religię czy kolor skóry. Jestem u siebie:-))))) (nawet, jak jestem w Zakopcu czy Sopocie;-)

  5. ?????

  Polska to dla mnie zagadka. nieprzewidywalna, nieodgadniona, wielka niewiadoma:-))) może dlatego taka ekscytująca i pociągająca…

  pozdrawiam Cię Serdecznie Kochana:-)

 2. Aga
  13 listopada 2014 o 9:23 pm

  Dla mnie Polska to 5 słów:
  DOM – bo tylko tutaj czuję się na 100% u siebie
  HISTORIA – ciężka, ale bogata. Mimo zarzucanej nam martyrologii bardzo wzrusza mnie polskie podejście do tego co było.
  DZIECIŃSTWO – gra w podchody, w gumę, jabłka prosto z drzewa (teraz już bym takich nieumytych nie zjadła;)), mleko w proszku, lody „Śnieżki” i miliard innych małych rzeczy.
  JESIEŃ – mam wrażenie,ze nasza jesień jest najpiękniejsza na świecie:)
  KRAKÓW – kiedy myślę o najbardziej polskim miejscu na myśl od razu przychodzi mi Kraków.

  Pozdrowienia!

 3. Monika
  14 listopada 2014 o 11:25 am

  Polska to dla mnie:
  -góry – uwielbiam czyste powietrze, i wspinaczki
  -sportowe zacięcie- każdy Polak nawet gdy nie jest kibicem, w czasie mistrzostw nim sie staje
  -gościnność – nigdzie nie zaznałam takiej gościnności jak w polskich domach
  -tradycje- Polacy szanują i celebrują tradycje, każdą
  -Wrocław- Wroclove- kocham ❤

 4. Kasia
  14 listopada 2014 o 5:31 pm

  Polska to dla mnie:

  1. HISTORYCZNE MIASTA – zabytkowy Kraków, Wrocław, Poznań, pełne urokliwych miejsc.
  2. BAŁTYK – wspaniałe, polskie morze, cel turystyczny nie tylko naszych rodaków
  3. KULTURA – unikalna kultura, tradycje, obrzędowość,
  4. LUDZIE – Polacy, czyli gościnny, życzliwy i pomocny naród
  5. GÓRY i MAZURY – czyli miejsca, których nie znajdziemy nigdzie indziej… Po prostu Polska, pełna nieodkrytych szlaków, tysiąca jezior, cichych polanek i lasów. 🙂

 5. 15 listopada 2014 o 8:04 pm

  Kochane!!! Bardzo dziękuje za Wasze odpowiedzi:)
  Maszyna losująca w postaci rączki mojej córci wylosowała przed chwila zwycięzcę konkursu i jest nim ( a raczej nią- zwyciezczynia😉) moja inienniczka Kasia!

  Kasiu! Gratuluję, w najbliższym czasie mailowo poproszę Cię o adres, pod który prześle nagrodę:)

  Pozdrawiam:)

 6. agata
  15 listopada 2014 o 8:59 pm

  Bardzo ciekawe odpowiedzi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: