zacznij, powstrzymaj, kontynuuj

Od kilku dni towarzyszyła mi chęć zamieszczenia na Planecie jakiegoś ćwiczenia… Rok szkolny rozkręca się na dobre, a na blogu w temacie rozwoju nadal wakacje! Właśnie nastał ich kres 🙂 Do roboty;)

Podczas któregoś z letnich wyjazdów jednym tchem „wciągnęłam” książkę pod bardzo wiele mówiącym tytułem „Bądź sobą i wygraj”. Jest to zapis rozmowy Jacka Santorskiego z Henryką Bochniarz, rozmowy ciekawej, inspirującej, ważnej. Książka zawiera 10 podpowiedzi dla aktywnej kobiety i naprawdę warto do niej zajrzeć. Bardzo spodobało mi się to, że jest w niej kilka fajnych ćwiczeń, w tym jedno, o którym mowa będzie dziś:) I które z całą pewnością nie jest wyłącznie dla kobiet. A zatem:

„Zaproponuj bliskiej Ci osobie, członkowi rodziny lub koleżance czy koledze z pracy, wypełnienie takiej tabelki:

                  zacznij               powstrzymaj               kontynuuj

  1. ………………….     ……………………     ……………………
  2. ………………….     ……………………     …………………..
  3. ………………….     ……………………     ……………………

Zaproponuj (ale nie natarczywie) rewanż. Podziękuj za sugestie, niezależnie od tego, jak dalece Ci się wydają trafne i przydatne.”

Jestem wielką entuzjastką tego ćwiczenia:) Dzięki niemu dowiadujemy się, jak jesteśmy odbierani przez otoczenie, a otrzymane informacje zwrotne mogą okazać się bardzo przydatne i cenne.

Tak było w moim przypadku, gdy przed kilkoma spotkałam się z podobnym ćwiczeniem… Zostało mi wówczas zadane jako praca domowa i wniosło tyle dobrego do mojego życia, że bez cienia wątpliwości mogę być jego żywą reklamą;) A brzmiało wtedy tak:

„Poproszę 5 ważnych i pozytywnie odnoszących się do mnie osób, by powiedziały mi o moich pozytywach i negatywach.”

Lepiej, by napisały. Będą wtedy miały więcej czasu do namysłu i jest duża szansa, że otrzymane od nich informacje zwrotne pomogą nam bardziej. A właśnie o to w tym zadaniu chodzi… Wiem z własnego doświadczenia, jak bardzo jest ono cenne. Cztery z pięciu zaproszonych przeze mnie osób odpowiedziało mi długimi listami, które mam po dziś dzień i z całą pewnością zatrzymam na zawsze:) Piąta podeszła bardzo zadaniowo i poprzestała na wypisaniu dziesięciu wyrazów, tak od myślników. Można i w ten sposób ale tej formy nie polecam;) Zadanie to jest bowiem najbardziej przydatne właśnie wtedy, gdy wejdzie się w nie głębiej, odrobi sumiennie i w ten sposób pomoże potrzebującemu 🙂

Proszę, miała być powakacyjna zachęta do rozwoju, miłe ćwiczonko na dobry początek, a wyszło jakoś tak… z grubej rury? Dwa na raz i to całkiem sporego kalibru! Niemniej jednak gorąco zachęcam.

K.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: