cud życia

W minioną sobotę miałam ogromną przyjemność obejrzeć fragmenty niezwykłego filmu dokumentalnego   pt.: „Profesor Stefan Świeżawski”. Cały cykl składa się z 27 (zaledwie ośmiominutowych) odcinków, traktujących o rzeczach najwyższej wagi. Marzę o tym, by zobaczyć je wszystkie, tymczasem chciałabym opowiedzieć Wam o odcinku, który już widziałam, a jego tytuł to „Cud życia”.

Wielu z nas zadaje sobie często pytanie- jaki jest sens życia? Otwarcie przyznaję, że był taki czas w moim życiu, gdy nie odnajdowałam w nim żadnego sensu. Widziałam ciemność. Ale nie trzeba doświadczać depresji, by nie dostrzegać, jak wielkim cudem jest życie… Często tak bardzo niedoceniane, przez wielu lekceważone. Jak twierdzi profesor Świeżawski- nie wszyscy umiemy patrzeć na swoje życie przez pryzmat cudu. Nie sposób polemizować z profesorem. Tym, co według Stefana  Świeżawskiego jest najbardziej cudownym wydarzeniem w życiu człowieka, są spotkania. „Gdy człowiek umie wykorzystać spotkania, życie jest arcydziełem”- mówi. Wielka mądrość życia polega właśnie na docenianiu wydarzeń i spotkań nieoczekiwanych, ale nie! przypadkowych- w naszym życiu nie ma bowiem przypadków:)

„Nic co jest piękne nie zginie”- profesor mówi także o przemijaniu, o tym, że wszystko, co jest prawdą, dobrem i pięknem, jest zakotwiczone w wieczności… To zakotwiczenie, o którym mówił profesor, dość wyraźnie skojarzyło mi się z tym, co Carl Gustav Jung opisuje następującymi słowami: „Życie wydawało mi się zawsze czymś na kształt rośliny wyrastającej z kłącza. Jej prawdziwego życia nie widać, gdyż kryje się ono w kłączu. Część widoczna nad ziemią trwa tylko przez jeden sezon, potem ten efemeryczny twór marnieje. Myśląc o niekończącym się rozwoju i rozpadzie życia i różnych cywilizacji, nie możemy się oprzeć wrażeniu daremności. Jednak nigdy nie opuszcza mnie przeświadczenie, że pod tym odwiecznym przemijaniem coś trwa i wiecznie żyje. To, co widzimy jest kwiatem, który przemija. Kłącze pozostaje”. Bardzo lubię patrzeć w ten sposób na ludzkie życie:)

Tak, życie jest cudem. Każde jedno życie jest cudem, wielkim darem. Jest nam dane tylko raz, warto się zatem postarać, żyć mądrze, prawdziwie, pięknie. Zadawać pytania, szukać prawdy o życiu i o człowieku. Profesor Świeżawski poszukiwał jej nieustannie, był mędrcem, niezwykłym nauczycielem, którego warto było słuchać, by głębiej i owocniej żyć.

Słonecznie pozdrawiam,

K.

  One thought on “cud życia

 1. Anna
  13 stycznia 2014 o 11:08 pm

  Przypadkiem trafiłam na Twą Planetę Felu 🙂
  O tym, że nie ma przypadków w spotkaniach słyszałam czasem zauważałam.
  Może ten film jest na dvd ? hm

  pozdrawiam

  • 13 stycznia 2014 o 11:20 pm

   Słyszałam, że bardzo trudno jest do niego dotrzeć… Szukałam w sieci ale niestety nie znalazłam póki co. Wierzę jednak, że się uda:)
   Pozdrawiam:)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: