by kochać

Image

Kiedy trafiłam na warsztaty z Renatą Dziurdzikowską, nie byłam w najlepszej kondycji. Mimo, że już od kilku lat byłam na mojej drodze rozwoju, problemy w relacjach z bliskimi mi osobami spędzały sen z powiek, odbierały siły i radość życia. Miałam wręcz wrażenie, że im bardziej się zmieniam, tym trudniej jest mi się porozumieć z niektórymi osobami. O wszystkim tym opowiedziałam Renacie, która, podzieliła się ze mną pewnym magicznym zdaniem, które dziś powtarzam sobie, jak mantrę;)

Jestem tu po to, by kochać, a nie po to, by być kochaną.”

Na początku dość sceptycznie podeszłam do wypowiedzianych przez Renatę słów. Pomyślałam, że te słowa to kwintesencja współuzależnienia*, z którym zdecydowanie nie chcę mieć nic wspólnego. Ale kiedy ochłonęłam zrozumiałam, że nie o to w tym chodzi… Że współuzależnienie nie ma z tym nic wspólnego. Bo przecież jeśli kocham, to w pierwszej kolejności kocham siebie- kocham, lubię, szanuję. Akceptuję, dbam o siebie, dobrze o sobie myślę, jestem swoim przyjacielem. A kiedy kocham siebie, nie uzależniam się od nikogo. Potrafię odejść od tego, co mi nie służy, potrafię zakończyć toksyczną dla mnie relację i z miłości do siebie, z poczucia swojej wartości, nie pozwolę się nikomu krzywdzić.

Dopiero wtedy kocham innych. I mam wrażenie, że to bycie kochaną schodzi na dalszy plan… Oczywiście bycie kochaną jest piękne, miłe, jestem do niego chętna;) Ale nie jest już tak istotne, jak dawniej. Słodko uśmiecham się do siebie sprzed lat- tak bardzo nieszczęśliwej z powodu niekochania. Miesiące, lata całe zamartwiałam się tym, że nie jestem kochana przez tą czy inną osobę… A przecież pierwszą osobą, której miłości nie miałam, byłam ja sama!

Jestem tu po to, by kochać. Ale co to właściwie znaczy kochać? Teorii miłości jest wiele. Robert Sternberg opisuje miłość przy pomocy trzech zasadniczych składników, a są nimi intymność (bliskość), namiętność (pasja) i zaangażowanie. W piękny sposób miłość definiowała też Ewa Woydyłło podczas niedawnego spotkania, o którym już Wam wspominałam. Otóż mówiła o tym, że miłość to DZIAŁANIE poprzez myśli, słowa i uczynki. Co ciekawe, można ją zmierzyć:) Miarą miłości jest czas, który poświęca się ukochanej osobie. Scott Peck w „Drodze rzadziej wędrowanej” obrazuje to przytaczając przykład nastolatka, który z ogromną uwagą pielęgnuje swój motocykl, poświęca mu czas, energię, dba, jak o największy skarb. Tak właśnie wygląda miłość. Warto się zastanowić, ile czasu i dobrej energii przeznaczasz tym, których kochasz? Same słowa naprawdę tu nie wystarczają. Przypomina mi się anegdota opowiedziana przez Ewę Woydyłło. Dotyczyła ona pewnego człowieka, który we wzniosłe i wspaniałe słowa ubierał miłość do swoich dzieci. Tyle tylko, że miał spory problem z przypomnieniem sobie, ile każde z nich liczy wiosen, a od kilku ładnych lat ani razu się z nimi nie spotkał. Ale kochał. Wielce…

Zapewne każdy słyszał kiedyś słowa „kocham cię”, które w rzeczywistości niewiele miały wspólnego z miłością. Być może nie raz sam je wypowiedziałeś/ wypowiedziałaś? No cóż- nie można dać drugiemu człowiekowi czegoś, czego samemu się nie ma. Dlatego tak ważne jest pokochanie siebie, by móc kochać, lubić, szanować innych:)

K.

*współuzależnienie- utrwalona forma funkcjonowania w długotrwałej, trudnej i niszczącej sytuacji związanej z patologicznymi zachowaniami uzależnionego partnera, ograniczająca w sposób istotny swobodę wyboru postępowania, prowadząca do pogorszenia własnego stanu i utrudniająca zmianę własnego położenia na lepsze. Współuzależnienie może wystąpić również w relacjach miedzy członkami rodziny, przyjaciółmi czy współpracownikami. (źródło: Wikipedia)

  One thought on “by kochać

  1. agata
    4 grudnia 2013 o 7:48 pm

    piękny…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: