uwolnić emocje

Umiejętne wyrażanie uczuć to nie lada sztuka. Nasz słowiański temperament i wychowanie w klimacie hołdującym szeroko pojętej „grzeczności” częściej każe nam trzymać emocje na wodzy, niż otwarcie i konstruktywnie je wyrażać. Niestety nie sprzyja to dobremu życiu. Tłumienie emocji jest najbardziej powszechnym i zarazem najbardziej szkodliwym sposobem radzenia sobie z emocjami. Powoduje ono stopniowe gromadzenie się coraz większej ilości niekorzystnej energii w naszym ciele. Wszystkie niechciane emocje są spychane do podświadomości, skąd wydostają się później w postaci ataków agresji, wybuchów gniewu, prowadząc do licznych chorób zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Obecnie coraz więcej mówi się o psychosomatyce, zajmującej się rozpatrywaniem zależności psychosomatycznych, czyli takich, które dotyczą wpływu czynników psychicznych na organizm człowieka, w tym na powstawanie chorób somatycznych.

Jednak nie tylko tłumienie uczuć jest wyrazem nieumiejętnego ich wyrażania. Równie „popularnym”, acz nie mniej szkodliwym sposobem jest ucieczka przed emocjami. W naszym społeczeństwie niestety nadal najczęściej w alkohol, palenie papierosów, narkotyki, w leki antydepresyjne (na coraz szerszą skalę…), ale też w pracę czy w kompulsywne objadanie się.

By móc cieszyć się dobrym zdrowiem należy nauczyć się emocje uwalniać. Łatwo powiedzieć, trudniej zrozumieć i zacząć to robić. Mi zajęło to bardzo wiele czasu. Nadal zdarza mi się „zapętlić”, zapomnieć o tym, jak ważne jest uwalnianie emocji, robienie tego na bieżąco, każdego dnia. Od czego zacząć? Najlepiej od podjęcia decyzji o zmianie:) Im bardziej toksyczny był sposób, w jaki dotychczas radziliśmy sobie z emocjami, tym trudniejszy proces przed nami, często wymagający profesjonalnej pomocy z zewnątrz. Ale zawsze bardzo opłacalny, prowadzący do lepszego życia.

Jak już wspominałam, moja przygoda z rozwojem osobistym trwa ładnych parę lat. W tym czasie zdążyłam wypróbować wiele sposobów uwalniania emocji. Najpierw niezbędne było odmrożenie emocji zamrożonych w dzieciństwie. Po tym, najbardziej pracochłonnym i najtrudniejszym dla mnie procesie, przyszedł czas na uwalnianie emocji tu i teraz. Dużą rolę odegrało u mnie uświadomienie sobie, jak bardzo utożsamiałam się z moimi emocjami, w jak dużej mierze mną zawładnęły. Do tego momentu mówiłam „jestem smutna”, „jestem zła”. A przecież jedynie odczuwałam smutek, odczuwałam złość. Ta subtelna różnica ma kolosalne znaczenie w nauczeniu się umiejętnego poruszania się w świecie emocji… Pozwalanie sobie na odczuwanie całej palety uczuć daje zbawienne efekty. Wystarczy zdać sobie sprawę, że wszystkie te emocje zaledwie przepływają przez nas, są chwilowe i ulotne. Wszystkie miną.

Będąc w Kobiecym Kręgu nauczyłam się też wiele emocji przelewać na papier. W najtrudniejszych momentach, gdy było mi naprawdę ciężko- pisałam. Moc pisania jest potężna. Papier przyjmie wszystko- możesz na niego przelać każdą emocję, oczyścić się, często pisać jest dużo łatwiej niż mówić. Clarissa Pinkola Estes w mojej absolutnie ukochanej „Biegnącej z wilkami” nakazuje wręcz kobietom, by przestały mówić o swoich udrękach, a zaczęły o nich pisać. Spróbuj i Ty:)

Nietrudno zauważyć, że ludzie noszący w sobie wiele nieuświadomionego i niewyrażonego gniewu są bardziej narażeni na słowną, a nawet fizyczną napaść ze strony innych gniewnych ludzi. Często bywają atakowani bez widocznego powodu. Wiele pisze o tym Eckhart Tolle w „Potędze teraźniejszości”, którą gorąco polecam. Uwalniaj swoje emocje, naprawdę warto:)

K.

  One thought on “uwolnić emocje

 1. Anna
  12 stycznia 2014 o 12:09 am

  Dzięki za zwrócenie uwagi na wyrażanie, uwalnianiem emocji.
  Wiem, że dla zdrowotności to ważne.
  Bardzo cenna podpowiedź, pisanie.

  pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: